Ta strona używa ciasteczek. Kontynuacja przeglądania strony oznacza zgodę na ich używanie zgodnie z polityką prywatności.

Zgadzam się

Wyprzedzamy korozję już 30 lat!

10.08.2022

Tarcza, tarczy, tarczą… Słowo tarcza w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki w zależności od kontekstu, w którym jest używane. Różnorodność tarcz ujawniła się wraz z początkiem pandemii, by zapobiegać negatywnym skutkom gospodarczym wywołanym przez wirusa, później inflację spowodowaną m.in. agresją Rosji na Ukrainę.

Żyjemy w czasach, w których niedobory surowców i niestabilne łańcuchy dostaw mają wpływ na szeroko rozumiane koszty. Warto zatem poszukiwać alternatywnych i pewnych rozwiązań - zamiast budować od podstaw, ponosić koszty awarii, możemy remontować i konserwować przedłużając tzw. cykl życia na przykład konstrukcji. Zamiast niepewnych rozwiązań, stosować te dobre i sprawdzone - według zasady „wydać raz, a dobrze”.
Czy myśleliście o tarczy antykorozyjnej?
Malowanie to oszczędność, spokój i większe bezpieczeństwo. Prac antykorozyjnych nie powinno odkładać się na później. Każdy kolejny rok zwiększa ryzyko katastrofalnych skutków korozji. 
Warto wyprzedzająco ograniczyć niepotrzebne wydatki, których jest coraz więcej, poprzez regularne konserwowanie zamiast wymienianie na nowe. Takie działanie przecież jest także korzystne dla środowiska.

Katastrofy budowlane, skażenia środowiska w wyniku wycieku chemikaliów, wypadki z udziałem pojazdów, maszyn budowlanych- w wielu z wymienionych przypadków znajdziemy taki, w którym jedną z przyczyn - czasami znaczącą była rdza, a specjalistycznie mówiąc korozja. Korozja, która jest naturalnym zjawiskiem pojawiającym się w pewnym okresie czasu - starzenia się nawierzchni, a której może, a wręcz powinien zapobiec człowiek poprzez odpowiednią diagnostykę i naprawę.

Lekceważenie postępującego procesu korozji w skrajnych przypadkach może doprowadzić do tragicznych skutków, jednak najczęściej (na szczęście?) powoduje niepotrzebne koszty wymiany drogich elementów lub budowy od postaw, a to oznacza koszty większe niż nakłady poniesione na konserwację malarską - regularną i cykliczną.

Alma-Color opracowała systemy produktów antykorozyjnych spełniających Normy PN-EN ISO 12944:2018- wg podziału na klasyfikację korozji względem otoczenie oraz okresy trwałości powłok malarskich. Nasze wyroby podlegały Krajowej Ocenie Technicznej i są opatrzone znakiem budowlanym B.
Zjawisko powstawania korozji uzależnione jest od wielu czynników zarówno zewnętrznych jak i zewnętrznych m.in. takich jak: wilgoć, zanieczyszczenia powietrza, związki chemiczne (często o agresywnym charakterze), stopień zasolenia wód morskich. Poziom nagromadzenia-nasilenia czynników destrukcyjnych nawierzchnię malarską jest ściśle uzależniony od charakterystyki, lokalizacji i przeznaczenia obiektu - im cięższy obszar przemysłowy, tym większe ryzyko korozji.

Wyróżnia się sześć kategorii korozyjnych - od C1 do CX. Gdzie dla kategorii od C1 (to ogrzewane budynki z czystą atmosferą np. biura, szkoły, hotele) do C3 stopień korozyjności jest określany jako średni.
Kategorie od C4 do CX to takie, gdzie niechciane zjawisko jest określane jako duże do ekstremalnego.
Ostatni - czyli CX to obszary przemysłowe o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze, obszary o dużym zasoleniu wody, otoczenie narażone na ekstremalną wilgotność i agresywną atmosferę.
Ta podstawowa klasyfikacji determinuje odpowiedni dobór systemu malarskiego. W zależności od wymaganej ochrony korozyjnej jaką ma spełniać, w naszej propozycji są to zestawy jedno, dwu lub nawet trzy warstwowe (nawierzchniowa, gruntująca + nawierzchniowa, gruntująca/powłoka technologiczna + międzywarstwa + nawierzchniowa).

Istotny jest również oczekiwany okres trwałości powłok.
Z pewnością odpowiedź zabrzmi: „jak najdłużej”. Okresy trwałości powłok malarskich dzielimy na cztery: L, M, H i VH. Proponowane przez nas systemy są w przedziałach: do 7 lat, 7-15 lat oraz 15-25 lat. W zależności od potrzeb, nasze zestawy farb antykorozyjnych spełnią stawiane im wymagania.

Farby towarzyszą nam na każdym kroku. W zurbanizowanej przestrzeni są niemal wszędzie. Jak wielu z nas zauważa - na różnych etapach eksploatacji, w zmiennym stanie technicznym.  Były wadliwie aplikowane, użyte materiały były słabej jakości lub po prostu - ich projektowana żywotność się kończy.
Warto zadbać o dobrą „tarczę antykorozyjną” i skorzystać z naszej kompleksowej oferty farb podkładowych, nawierzchniowych i rozcieńczalników - wszystkich produkowanych z i przy użyciu wysokiej klasy surowców - a co najistotniejsze przez doświadczony zespół pasjonatów.

Oferowana przez nas „tarcza antykorozyjna” dedykowana jest każdemu z etapów żywotności konstrukcji stalowych. Od procesów produkcyjnych - na etapie pierwszego zabezpieczania antykorozyjnego - technicznego/transportowego po powłoki podkładowe i nawierzchniowe. Produkty Alma-Color spełniają standardy wynikające zarówno z norm jak i wymagań Klientów.

Naszej roli nie ograniczamy tylko do produkcji i sprzedaży. Puszka, wiadro, beczka z farbą to tylko element sukcesu w walce z korozją.
Jeśli zachodzi konieczność, to do wyrobu w pakiecie „dorzucamy” doradcę technicznego lub technika. Z chęcią pomagamy dobrać system, podpowiadamy jak zadbać o przygotowanie zabezpieczanej powierzchni oraz sposób/metodę aplikacji. Jesteśmy dla Was.

Jeśli chcecie Państwo zapoznać się pełną paletą naszych wyrobów i dobrać właściwy system „tarczy antykorozyjnej”, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej strony - oddajemy w Wasze ręce Katalog w wersji polskiej i angielskojęzycznej. Jesteśmy też do Waszej dyspozycji pod podanymi numerami telefonów podanymi w dziale kontakt.

G.Wasielewski, M.Żniński